Kā efektīvi atvēsināt mājokli?
Temperatūrai paaugstinoties, mājas vēsuma uzturēšana kļūst par nepieciešamību. Nereti, lai karstajās vasaras dienās atvēsinātos, izmantojam gaisa kondicionieri, taču tas ne vien palielina elektrības rēķinu, bet arī atstāj ievērojamu ietekmi uz vidi. Gaisa dzesēšana ir nopietns globālās sasilšanas veicinātājs. Patiesībā, jo vairāk dzesējam mājokļus, jo vairāk "sildām planētu". Liela daļa dzesēšanas iekārtu izmanto fluorogļūdeņražu aukstumnesējus, kas ir spēcīgas siltumnīcefekta gāzes. Jāņem vērā arī siltumnīcefekta gāzes, kas rodas ražošanas un dzesēšanas ierīču pārvadāšanas laikā, radot vēl lielāku slogu klimata pārmaiņām. Zinātnieki ir aprēķinājuši, ka gaisa kondicionēšana ir atbildīga par 1950 miljoniem tonnu oglekļa dioksīda, kas katru gadu nonāk atmosfērā jeb 3,94% no pasaules radītajām siltumnīcefekta gāzu emisijām.
Par laimi, ir daudz energoefektivitātes padomu, kurus varat īstenot, lai uzturētu telpu vēsu, vienlaikus rīkojoties videi saudzīgāk. Elektrum Energoefektivitātes centra eksperti dalās ar gudriem un ilgtspējīgiem risinājumiem, kā efektīvi atdzesēt telpas mājoklī, kā arī ieteikumiem, kā pārdomāti izvēlēties un gudri izmantot gaisa kondicionieri, ja tomēr apsverat šādas ierīces iegādi.
Dabiskā vēdināšana
Izmantojiet dabiskās ventilācijas metodes - stratēģiski atveriet logus, lai veicinātu caurvēju, ļaujot vēsajam gaisam efektīvi plūst caur māju. Ja iespējams, atveriet logus mājas pretējās pusēs, ļaujot izplūst siltajam gaisam un ieplūst vēsajam gaisam. Ja iespējams, izmantojiet mazāku logu atveri gaisa pieplūdei un lielāku - izplūdei.
Siltumizolācija – arī vasaras sezonā
Izvērtējiet gaisa noplūdes - pārbaudiet logus, durvis un citas atveres, pa kurām var aizplūst gaiss. Noblīvējiet visas spraugas, izmantojot hermētisku pārklājumu vai blīvējumu, lai novērstu siltā gaisa iekļūšanu un aukstā gaisa izplūšanu.
Aizveriet aizkarus un žalūzijas - tieša saules gaisma var ievērojami paaugstināt temperatūru jūsu mājās. Dienas karstajā laikā turiet aizkarus un žalūzijas aizvērtas, lai izvairītos no saules gaismas un uzturētu telpu vēsāku.
Izvērtējiet iespēju ierīkot ārējās žalūzijas, kas uzkarst no ārpuses, nevis iekšpusē, sniedzot vēl labāku vēsuma uzturēšanas efektu.
Izmantojiet ēnojumu un atstarojošās virsmas
Stratēģiskā ainavu veidošana un ārējā ēnošana var palīdzēt samazināt saules siltuma ietekmi un uzturēt māju dabiski vēsāku. Koku stādīšana vai nojumju un nožogojuma uzstādīšana var nodrošināt ēnu, īpaši mājas dienvidu un rietumu pusēs. Apsveriet iespēju izmantot atstarojošu jumta materiālu, tādējādi samazinot vajadzību pēc mehāniskām dzesēšanas sistēmām.
Ieviešot šīs energoefektīvās dzesēšanas metodes, jūs varat uzturēt mājokli komfortablu, vienlaikus samazinot enerģijas patēriņu un izmaksas.
Savukārt, ja tomēr apsverat gaisa kondicioniera iegādi, aicinām ievērot šos ieteikumus:
Kura gaisa dzesēšanas ierīce ir piemērotākā? Jo augstāka energoefektivitātes klase, jo mazāk enerģijas tas patērēs. Jāņem vērā, ka mobilajiem kondicionierim nav energomarķējuma. Gaisa kondicioniera energomarķējumā atradīsiet šādu informāciju.
Populārākās gaisa dzesēšanas ierīces:
- Dalītā tipa kondicionieris - to veido divi bloki – iekšējais un ārējais –, kas savstarpēji savienoti ar caurulēm, pa kurām cirkulē dzesētājviela.
Tie ir droši un klusi. Šis kondicionieris ir ar zemāku elektrības patēriņu un augstu veiktspējas koeficientu. Jāņem gan vērā, ka šāda tipa kondicionieri ir samērā dārgi, turklāt tā uzstādīšana jāuztic speciālistam. Daudzdzīvokļu manos nepieciešama rakstveida saskaņošana ar mājas dzīvokļu īpašnieku vairākumu (50 % plus viena balss). Atsevišķos gadījumos – nepieciešams saskaņojums arī ar būvvaldi. - Logu kondicionieris - tiek uzstādīti loga ailē vai sienā blakus logam. Būtiskākās priekšrocības - augsta dzesēšanas jauda, daudz funkciju, vienkārša uzstādīšana un apkope, salīdzinoši zema cena. Trūkumi - augsts trokšņa līmenis, kā arī fakts, ka kondicionieris aizņem lielu daļa no loga. Daudzdzīvokļu manos nepieciešama rakstveida saskaņošana ar mājas dzīvokļu īpašnieku vairākumu (50 % plus viena balss). Atsevišķos gadījumos – nepieciešams saskaņojums arī ar būvvaldi.
- Mobilais kondicionieris - siltais gaiss tiek izvadīts ar speciālas caurules palīdzību. Salīdzinoši vienkārši uzstādāms, cena - demokrātiska. Piemērots risinājums mazām telpām, viegli pārvietojams. Būtiskākie trūkumi - maza jauda un augsts trokšņa līmenis.
Efektīva izmantošana = ilgāks ierīces mūžs un mazāks patēriņš
- Nodrošiniet iekārtai labu gaisa cirkulāciju, pārvietojot šķēršļus, piemēram, mēbeles vai augus, kas bloķē atdzesētā gaisa plūsmu.
- Nenovietojiet kondicionierim blakus iekārtas, kas izdala siltumu. Tas liks kondicionierim pastiprināt savu darbību un palielinās elektrības patēriņu.
- Dzesēšana jāsāk agri no rīta, pirms telpas ir uzkarsušas no saules, kā arī jāizver logi un nakts aizkari vai žalūzijas telpās, kuras vēlaties pasargāt no temperatūras paaugstināšanās.
- Lai rūpētos par veselību un elektrības patēriņu, kondicioniera darba režīmu iestatiet tā, lai temperatūra telpā un ārā neatšķirtos par vairāk nekā 5°C.
Atcerieties par iekārtas apkopi!
Regulāra apkope ir galvenais, kas nepieciešams, lai nodrošinātu optimālu dzesēšanas iekārtu veiktspēju un energoefektivitāti. Ieplānojiet apkopi vismaz reizi gadā, lai notīrītu filtrus, pārbaudītu aukstumaģenta līmeni un noteiktu, vai nav tehnisku problēmu - vislabāk to uzticēt profesionālim. Tāpat regulāri jānomaina filtrus, lai novērstu gaisa plūsmas ierobežojumus un palielinātu efektivitāti.
Ievērojot šos ieteikumus, jūs varat izveidot komfortablu iekštelpu vidi, vienlaikus izvairoties no lieka elektrības patēriņa. Neatkarīgi no tā, vai izmantojat dabisko ventilāciju, optimizējat temperatūru vai pārejat uz energoefektīvām ierīcēm, visi centieni atbilst vidi saudzējošām izvēlēm. Efektīva dzesēšana nenozīmē tikai komforta sajūtu — tā ir apzināta izvēle, kas nāk par labu gan jūsu maciņam, gan planētai.
Ieskatieties un sekojiet arī citiem Elektrum Energoefektivitātes centra ekspertu ieteikumiem EsmuEfektivs.lv.