Padomi cīņai ar mitrumu vannasistabā Aktuālie padomi

Padomi cīņai ar mitrumu vannasistabā

Piektdiena, 30 jūnijā, 2017

Nav svarīgi, vai cilvēks dod priekšroku karstās vannas procedūrām vai atsvaidzinošai dušai, jebkurā gadījumā vannasistaba ir vispiemērotākā vieta, kur rasties sēnītei. Paaugstināts mitruma līmenis, labas ventilācijas sistēmas neesamība un minimāls daudzums saules staru rada apstākļus, kuros rodas un vairojas pelējums.

Rezultātā radusies sēnīte kaitē cilvēka organismam, negatīvi ietekmē elpceļus un visbeidzot bojā vannasistabas estētisko izskatu. Par laimi, pastāv veidi, kā novērst un cīnīties ar šo problēmu.

 

Iemesli, kāpēc rodas pelējums
Lai sekmīgi cīnītos ar problēmu, sākotnēji nepieciešams noteikt pelējuma rašanās cēloni. Sēnīte vannasistabā var rasties dažādu iemeslu dēļ, taču galvenokārt tas notiek paaugstinātas temperatūras un gaisa mitruma iespaidā. Tieši tamdēļ jāsāk domāt par labākas ventilācijas sistēmas uzstādīšanu. Tāpat pelējumu var izraisīt ar šie faktori:

* Hidroizolācijas trūkums starp sienām, mitrās grunts un celtnes pamatiem;
* Higroskopiskas sāls esamība sienu, celtnes pamatu izgatavošanas un iekšējās apdares materiālos.

Cīnoties ar paaugstinātu mitruma līmeni, pirmkārt, nepieciešams parūpēties par iepriekšminēto faktoru un iemeslu novēršanu.

Iespējas problēmas novēršanai

Cenšoties vannasistabu padarīt sausu un tīru, pirmais solis – kārtīgi apdomāta apdares un celtniecības materiālu izvēle. Tiem jābūt paredzētiem izmantošanai tieši šādās telpās. Piemēram, ģipša apmetuma, ūdensnecaurlaidīgas līmes, hidroizolējošās mastikas pielietojums, kā arī mitrumizturīga materiāla izmantošana flīžu šuvju aizdarē garantēs mitruma iespējamo seku novēršanu. Šie materiāli paredzēti telpām ar augstu mitruma koncentrāciju gaisā.

Paņēmieni mitruma samazināšanai

Pirms sāc darboties, pārbaudi, vai vannasistabai nepieciešama papildu vēdināšana un ventilācija. Tamdēļ nav nepieciešamas speciālas ierīces, pietiek ar sērkociņa vai šķiltavu liesmas pielikšanu pie ventilācijas šahtas. Ja liesmiņa nekustas vai knapi šūpojas, tad ir nepieciešama gaisa apmaiņas sistēmas uzlabošana. Gadījumā, ja liesma stipri novirzās, telpas ventilācija ir pietiekama.

* Lai optimizētu gaisa temperatūru vannasistabā, ieteicams izplūdes atverē iebūvēt speciālu ventilatoru, kas palīdzēs saglabāt sienas sausas. Pastāv arī papildu iespēja - sensora uzstādīšana - tas kontrolēs gaisa mitrumu istabā. Tiklīdz pieļaujamais līmenis būs paaugstināts, ventilators tiks automātiski ieslēgts. Tas ievērojami atvieglos ierīces ekspluatāciju.

* Lai izvairītos no kondensāta veidošanās uz vannasistabas sienām un spoguļiem, nepieciešams parūpēties par apkures uzstādīšanu. Tas palīdzēs izžāvēt dvieļus un tikt vaļā no vismaz neliela daudzuma mitruma. Ja vannasistabā nav iespējas žāvēt dvieļus, nevajag tos atstāt šajā telpā slapjus uz visu nakti vai diennakti. Tas būs papildus mitruma avots.

* Uzstādot vannasistabā durvis, nepieciešams atstāt apmēram 2 cm lielu šķirbu starp durvīm un grīdu. Tas uzlabos ventilācijas procesu un nodrošinās papildu vēdināšanu. Tāds sīkums var novērst spoguļu un stiklu svīšanu, kā arī palīdzēt saglabāt esošās mēbeles labā stāvoklī.

* Parūpējoties par sienu siltumizolāciju, vēlams ārpusē, var garantēt kondensāta novēršanu uz sienām. Rīkojoties šādi, tiek novērsti siltuma tilti sienas iekšpusē un temperatūras svārstības. Panākt vēlamo rezultātu var, izmantojot siltumizolācijas apmetumu vai speciālas siltumizolācijas sistēmas.

* Ļoti svarīgi ir laicīgi nomainīt santehniku. Vecas caurules mēdz tecēt, radot mitrumu un labus apstākļus pelējuma attīstībai. Turklāt pastāv iespējamība, ka caurule plīsīs, appludinot visu māju. Pēc šāda negadījuma būs nepieciešams ilgs laika periods, lai tiktu vaļā no radītā mitruma un normalizētu gaisa temperatūru. Cauruļvadu sistēmu nepieciešams kārtīgi uzturēt un nepieciešamības gadījumā nomainīt.

* Vannasistabu nepieciešams pastāvīgi vēdināt. Tas ir ļoti viegls paņēmiens kā nodrošināt regulāru gaisa apmaiņu – ik reizi vēdināt telpu pēc vannas procedūrām. Nevajag vērt ciet durvis, uzkrājot tvaikus un karsto gaisu noslēgtā telpā.

* Gadījumā, ja vannasistaba ir izveidota mansardā, ir lieliska iespēja izveidot nelielu logu tiešai ventilācijai.

Veidi, kā cīnīties ar mitrumu ir diezgan dažādi un to ir daudz. Ievērojot vienkāršus un loģiskus noteikumus, uzturēt vannasistabu sausu un tīru nebūs grūti. 

Sandra Fomina @nadja
žurnāliste
4 gadi 7 mēnešu 24 dienas portālā
Bija online 24 septembrī 13:22
Meklētājs būvniecības nozarē