Pret vēja elektrostaciju parka būvniecību Jelgavas novadā savākti vairāk nekā 600 iedzīvotāju paraksti Ziņas

Pret vēja elektrostaciju parka būvniecību Jelgavas novadā savākti vairāk nekā 600 iedzīvotāju paraksti

Otrdiena, 16 aprīlī, 2019

Pret ieceri būvēt vēja elektrostaciju parku Jelgavas novadā savākti vairāk nekā 600 iedzīvotāju paraksti, aģentūru LETA informēja viens no parakstu vākšanas iniciatoriem Ainārs Sviklis.

Iedzīvotāji ir savākuši vairāk nekā 600 parakstu, ko iesniegs pašvaldībā, lai no Jelgavas novada teritorijas plānojuma projekta izslēgtu normu, kas paredz vēja elektrostaciju un vēja parku būvniecību lauksaimniecības teritorijās. Pēc iedzīvotāju domām, "informācija no pašvaldības puses ir pretrunīga, pat maldinoša un neliecina par skaidriem pašvaldības attīstības plāniem un nolūkiem".

"Nevar izslēgt, ka, iespējams, tiek maldināti paši deputāti. Pēc parakstu iesniegšanas iedzīvotāji turpinās sekot līdzi situācijai un vērtēs, vai pašvaldība pildīs solījumu un ņems vērā sabiedrības viedokli par teritorijas attīstību," apgalvoja Sviklis.

Jau ziņots, ka iedzīvotāju grupa sākusi parakstu vākšanu pret vēja elektrostaciju parka būvniecību Jelgavas novadā. Iedzīvotāji nolēmuši vērsties arī Jelgavas novada pašvaldībā, lai rastu atbildes uz jautājumiem par iespējamo vēja parka būvniecību, par sabiedrības informēšanu un iesaisti teritorijas plānošanas un attīstības jautājumos.

"Iedzīvotājiem tiek apgalvots, ka vēja parks ir tikai iecere un iedzīvotāju viedoklis tiks ņemts vērā, bet paslepus tiek "bīdīts" dokuments, kurā vēja parka būvniecība jau ir paredzēta. Tas iedzīvotājos rada neticību pašvaldībai. Situāciju pasliktina tas, ka arī konkrēta būvniecības ieceres vieta tiek turēta slepenībā," komentēja Sviklis.

Pēc viņa paustā, šāda lēmumu pieņemšana no pašvaldības puses līdz šim un pašlaik noteikti ļaus neņemt vērā nekādus iedzīvotāju iebildumus nākotnē.

Savukārt novada pašvaldības Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Dace Kaņepone pauda, ka pašvaldība SIA "Eolus" plānus būvēt vēja ģeneratoru parku varēs komentēt tikai pēc ietekmes uz vidi novērtējuma ziņojuma izvērtēšanas.

Pašvaldība saredzot vēja ģeneratoru būvniecību kā alternatīvas enerģijas ieguves veidu tajās novada teritorijās un uz tām zemēm, kas nav nacionālas nozīmes lauksaimniecības zeme. Vēja ģeneratoru būvniecība ir iespējama gan Sesavas, gan Līvbērzes pusē. Pēc Kaņepones teiktā, pagaidām vienīgais uzņēmums, kas atbilstoši normatīvajiem aktiem nodomājis veidot vēja ģeneratoru parku izstrādātā kūdras purvā, ir SIA "Laflora", un attiecīgi tas iestrādāts teritorijas plānojumā jau kā konkrēta uzņēmēja iniciatīva.

"Jāatzīst, lielu apjukumu un principiāli maldinošu iespaidu par pašvaldības attieksmi pret vēja ģeneratoru būvniecību novada teritorijā radīja tieši "Eolus" pārstāvju vizīte pašvaldībā un dalība domes sēdē," pašvaldības viedokli pauda Kaņepone.

Viņa norādīja, ka "Eolus" idejas par iespējamo vēja ģeneratoru uzstādīšanu Elejā konfliktē ar normatīvajiem aktiem, kas nemaz nepieļauj uz nacionālas nozīmes lauksaimniecības zemēm šādas būves celt, piebilstot, ka pat tad, ja kompānijai ir kādi līgumi ar konkrētiem privātu zemju īpašniekiem, vispirms no uzņēmuma ir jāgaida ietekmes uz vidi novērtējuma ziņojums. Tikai tad pašvaldībai būšot konkrētāks priekšstats, ko uzņēmējs vispār ir plānojis.

Tāpat vēstīts, ka uzņēmums "Eolus" tuvāko četru gadu laikā Dobeles un Tukuma novados par aptuveni 250 miljoniem eiro plāno būvēt Latvijā lielāko vēja elektrostaciju parku, uzstādot 51 vēja turbīnu, un iecere izsaukusi pretestību vietējo iedzīvotāju vidū.

Vēlāk uzņēmums paziņojis par iespēju izskatīt šādu ieceri arī Jelgavas novada Elejas pagastā. Februāra beigās uzņēmuma pārstāvji uzklausīti novada domes sēdē.

Avots: LETA
Nadežda Bodrova @nadja
žurnāliste
1 gads 5 mēnešu 18 dienu portālā
Bija online 05 jūlijā 17:48
Meklētājs būvniecības nozarē