PADOMI: Kam pievērst uzmanību pirms dzīvokļa iegādes Aktuālie padomi

PADOMI: Kam pievērst uzmanību pirms dzīvokļa iegādes

Trešdiena, 18 oktobrī, 2017

Reti kura daudzdzīvokļu ēka Latvijā ir ideālā stāvoklī. Daļai trūkumu ir vairāk estētisks efekts, taču ir tādi, par kuriem labāk zināt, pirms tiek pieņemts lēmums pirkt vai īrēt konkrēto dzīvokli.

Dzīvokļa un arī visas ēkas tehniskais stāvoklis tieši ietekmē gan dzīves kvalitāti konkrētajā mājoklī, gan arī izdevumus, kas saistās ar tā uzturēšanu. Protams, runājot par visu ēku kopumā, liela nozīme ir kvalitatīvai nama apsaimniekošanai, taču ir lietas, kuras mainīt nav pat visideālākā apsaimniekotāja spēkoss.

Kam pievērst uzmanību, meklējot jaunu mājokli?

Ja pērkat vai vēlaties īrēt dzīvokli sērijveida vai pirms kara celtā namā:

1. Pajautājiet, cik liels un noturīgs ir ūdens spiediens. Sen celtos namos to bieži vien ietekmē aizauguši vai savu laiku nokalpojuši stāvvadi. Ja situācija šķiet pavisam apmierinoša, noskaidrojiet, vai dzīvokļu īpašnieki kaut vai teorētiski ir apsprieduši stāvvadu maiņu. Tāpat vecās mājās ir vērts pievērst uzmanību tam, vai ir uzstādīti un funkcionē ūdens skaitītāji. Ja tādu nav, tad būtu vēlams noskaidrot, kā ir citos dzīvokļos.

2. Noskaidrojiet, cik vienmērīgi silda radiatori. Ja jaunu mājokli meklējat ziemā, tad ir vērts uz tausti novērtēt, cik silti ir radiatori. Nevienmērīga siltuma iemesls var būt pārbūvēti vai no kopējās sistēmas atvienoti radiatori, kā arī nerisinātas problēmas apkures sistēmā. Iespējams, tā vienkārši netiek pietiekami rūpīgi apkopta, taču, iespējams, problēmas ir nopietnākas. Ja redzat mainītus radiatorus, noskaidrojiet, vai pārbūve ir saskaņota.

3. Gan pašā ēkā, gan arī dzīvoklī aplūkojiet sienas pie visiem stāvvadiem – apkures, ūdens, kanalizācijas. Ja nojaušami vai acīmredzami plankumi, tad, visticamāk, stāvvadi bieži plīst, jo ir pamatīgi nolietojušies. Parunājiet ar dzīvokļa saimniekiem, vai šai problēmai tiek plānots kāds risinājums, jo galu galā šādas avārijas kaitē visiem.

4. Ja pirkšanai aplūkojat dzīvokli ar svaigu kosmētisko remontu, piekārtajiem griestiem, tad ir vērts noskaidrot, kas aiz tā slēpjas. Pajautājiet, kādi materiāli un risinājumi remontam izmantoti, iespējams, ir pieejami segto darbu akti, kuros jābūt uzrādītam veikto darbu veidam un lietotajiem materiāliem. Iespējams, piekārtie griesti slēpj regulāri applūstošas griestu konstrukcijas, bet svaigais remonts – maskē dažādas nepilnības.

5. Novērtējiet mājas un kāpņu telpu tehnisko stāvokli: vai māja ir renovēta, cik sen remontēta un cik sakārtota ir kāpņu telpa, kādā stāvoklī ir pastkastītes, utt.

Kāpņu telpas tehniskais stāvoklis atklāj, cik lielā mērā mājokļu īpašnieki izprot, ka ēka būs kārtībā tikai tad, ja katrs atsevišķi un visi kopā būs ieinteresēti risināt ar tās tehnisko stāvokli saistītus jautājumus. Visbiežāk cīnāmies ar sekām, jo neesam iemācījušies laikus risināt problēmas. Piemēram, ir jānovērš jumta tecēšana vai kāds cits nopietns defekts, mēs izstrādājam iespējamos risinājumus, bet daļai dzīvokļu īpašnieku tas ir vienaldzīgi.

Rīgā ir tikai aptuveni 300 t.s. jauno projektu ēku, pārējās ir celtas vai nu pirms kara, vai arī padomju laikos. Jaunuzceltajos namos ir izmantoti daudz modernāki, iedzīvotājiem ērtāki inženiertehniskie risinājumi, tomēr virknē jauno projektu ir nopietni trūkumi. Tādēļ, ja pērkat vai vēlaties īrēt dzīvokli jaunajā projektā:

1. Gan ēkā, gan dzīvoklī pievērsiet īpašu uzmanību terasēm un balkoniem. Ļoti bieži nekvalitatīvas hidroizolācijas dēļ telpas, kas atrodas zem terasēm vai balkoniem, applūst. Fiksēt šādas problēmas var, apskatot telpu griestus, kas ir zem terases vai balkona, vai nav redzami izžuvuši ūdens notecējumi, pleķi. Ja pamanāt šādu problēmu, ir vērts noskaidrot, ko par to domā dzīvokļu īpašnieki – plāno veikt remontdarbus, neliekas ne zinis, nav pamanījuši?

2. Pajautājiet, cik efektīvi darbojas ventilācijas sistēma? Problēmas ar ventilācijas sistēmu ir vienas no biežāk sastopamajiem būvniecības defektiem, kas ne tikai samazina komfortu, bet arī ilgtermiņā var bojāt sienas un veicināt pelējuma rašanos. Tāpat pievērsiet uzmanību tam, vai tvaika nosūcējs virtuves zonā ir pareizi pievienots, proti, vai tas nav savienots ar gaisa nosūces lūku. Tā darīt ir aizliegts. Pajautājiet, vai dzīvojamās telpās – guļamistabā, vannas istabā nav novērojami citu dzīvokļu virtuves aromāti, tas palīdzēs fiksēt sistēmas nepilnības.

Pareizi izbūvēta ventilācijas sistēma ļauj mājai “labi elpot” un ilgtermiņā saglabā būvkonstrukciju kvalitāti. Sliktas gaisa aprites acīmredzamākās sekas ir pelējums, kuru nav iespējams pilnībā likvidēt, ja netiek novērstas problēmas ventilācijā. Pirmkārt ir jācenšas likvidēt lielā mitruma cēloņus.

3. Pajautājiet, cik ilgi ir jāgaida karstais ūdens. Ja ilgi, tad, iespējams, ēkā tiek izmantoti nepareizi elektromotori, kas nodrošina karstā ūdens cirkulāciju. Taču ir iespējams, ka problēmas slēpjas neveiksmīgā ūdens apgādes sistēmas projektā un principā nav labojamas.

4. Apskatiet pagrabtelpas, tā vislabāk varēsiet noteikt, kādā stāvoklī ir mājas pamati. Par nevienmērīgu pamatu sēšanos liecinās plaisas pagraba sienās vai balstu konstrukcijās.

Avots: la.lv
Sandra Fomina @nadja
žurnāliste
2 gadi 3 mēneši 25 dienu portālā
Bija online 2 stundas pirms
Meklētājs būvniecības nozarē

Pakalpojumu atlase pēc tēmas