Pēc gada Rīgas vēsturiskajā centrā spoži uzplauks jauns kvartāls Ziņas

Pēc gada Rīgas vēsturiskajā centrā spoži uzplauks jauns kvartāls

Ceturtdiena, 21 decembrī, 2017

Rīgas pilsētas centrālajā daļā, Baznīcas ielas posmā starp Lāčplēša un Ģertrūdes ielu, atdzimst kvartāls jaunā veidolā. Rīgas vēsturisko centru pēc gada - 2018. gada rudenī – papildinās četru gadu laikā no jauna uzceltu divu ēku un divu atjaunotu namu komplekss, apvienojot labākās Rīgas vēsturiskās apbūves tradīcijas ar jaunākajām tendencēm pasaules pilsētu attīstībā. Kvartāla izveides projekta kopējās investīcijas pārsniegs 13 miljonus eiro. 

Šis ir unikāls Rīgas vēsturiskā centra kvartāla atdzimšanas projekts ne tikai tā vēriena un arhitektūras ziņā, bet arī tādēļ, ka galvaspilsētas centrālajā daļā pēdējā laikā nav tikuši attīstīti šādi - augstākajiem nekustamo īpašumu kvalitātes standartiem atbilstoši - projekti. Realizējot Baznīcas ielas kvartāla atdzimšanas projektu, tiks iegūts ne tikai pilsētvidē estētiski iekļaujošs kvartāls, kas harmonizē ar netālo Svētās Ģertrūdes Baznīcu, jūgendstila ēkām un jauno eklektisko apbūvi, bet arī publiski pieejami objekti.

Kvartāla attīstība sākās 2014. gada vasarā, un tas sastāv no četriem īpašumiem:

  • 2015. gada nogalē ekspluatācijā tika nodots augstākās klases komfortam atbilstoši uzbūvētais 7 stāvu 20 dzīvokļu namsClub Central Rezidence, kurā dzīvokļi tika izpirkti gada laikā, un kura unikalitāte un atbilstība pasaules labākajiem projektu standartiem tika novērtēta ar starptautiskās nekustamo īpašumu federācijas (FIABCI) prestižo starptautisko balvu BalticPrix d’Excellence kā labākajam jaunajam projektam premium segmentā Baltijas valstīs. Šī  dzīvokļu nama Baznīcas ielā 18a kopējā platība ir 2.218 m² un tā fasādes arhitektūras un interjera līdzautori ir arhitektūras birojs „Tectum” un starptautiski atzītā latviešu arhitekte Zane Tetere.
  • Jaunbūvējamais premium segmenta 7 stāvu nams Lāčplēša ielā 11 ar kopējo platību 3930 m², tā arhitekts un interjeru autors ir SIA „SZK/Z” un tā vadošais arhitekts Uģis Zābers.
  • Trīsstāvu dzeltenu ķieģeļu nams, kurā senos laikos bijusi ūdensdziedniecības iestāde, kuru projekta attīstītājs ir pārdevis medicīnas uzņēmumam Veselības centrs 4. Tajā pēc pilnīgas ēkas renovācijas 2018. gada vasarā tiks atvērta moderna medicīnas iestāde.
  • Sešu stāvu mūra ēka, kas būvēta pagājušā gadsimta 20. gados, ar divām arhitektoniski izteiksmīgām fasādēm, no kurām viena iziet uz Lāčplēša ielu. Tajā pašlaik atrodas vietējā zīmola īstermiņa apartamentu viesnīca. Nams tiks atjaunots 2018. gada laikā, pilnībā restaurējot tā fasādes un koplietošanas telpas.

„Projektu mēģinām padarīt par īpašu ar savu vēlmi būt precīziem visos tā attīstības posmos: radīt kvalitatīvu, apkārtējo vidi respektējošu arhitektūru, pārdomātus un ērtus dzīvokļu plānojumus, objektīvi netaupām uz pircējiem tik svarīgo apdares materiālu un tehnoloģisko risinājumu līmeni, kā arī uz profesionāļiem tehniskajā projekta vadībā un būvuzraudzībā, pārdošanā,” saka projekta attīstītāja SIA „Axi Invest” projektu vadītājs Normunds Lojāns.

Kvartāla atrašanās Rīgas vēsturiskajā centrā, UNESCO pasaules mantojuma zonā, projekta attīstītājam uzliek daudz striktākas prasības un prasa ilgāku laiku projekta saskaņošanai, kas, lai gan ir laika un finanšu ietilpīgi, tomēr pilsētvidei kopumā sniedz iespēju iegūt kvalitatīvu apbūvi. Šī vieta ir arī izaicinājums būvniecības procesā: ierobežots būvlaukums, sarežģīta satiksmes organizācija, trokšņu ierobežojumi, būvniecība pazemē liek uzraudzīt situāciju ar apkārtējām ēkām, kuras ir būvētas pagājušā gadsimta sākumā. Otrajā jaunbūvējamā ēkā notiekošā pazemes stāva izbūve ir ne tikai viena no sarežģītākajām, bet arī finanšu ziņā ietilpīgākajām, tomēr tas būs liels papildu bonuss – savas autostāvvietas - nama iemītniekiem, kas starp Rīgas centrā tapušajiem augstākā komforta līmeņa projektiem ir retums.

Pašlaik norit otrās premium segmenta ēkas būvniecība, kuras izmaksas sastāda vairāk nekā 5 milj. eiro, un kurai piesaistīti jau pirmās premium ēkas tapšanas laikā pārbaudīti sadarbības partneri: viens no atzītākajiem būvniecības nozares pārstāvjiem - AS „LNK Industries”, bet objekta telpu tirdzniecības tiesības ir premium segmenta nekustamo īpašumu uzņēmumam „Baltic Sotheby’s International Realty”. Būvniecība notiek pēc grafika, lai ēku spētu nodot ekspluatācijā nākamā gada rudenī: pašlaik ir pilnībā izbūvēts pagrabstāvs un jau iezīmējas ēkas karkass.

„Uzskatām, ka jebkurā nekustamo īpašumu segmentā būs pieprasījums, ja vien attīstītājs spēj radīt produktu, kas ir maksimāli piemērots konkrētā segmenta pircēju vajadzībām. Pirmā premium nama veiksmīgā realizācija deva pārliecību arī par otrās ēkas „veiksmes stāstu”. To apliecina arī tas, ka jau esam rezervējuši 6 no 32 īpašuma vienībām, aktīvi runājam ar citiem jauniem klientiem, lai gan tikai pirms dažiem mēnešiem uzsākām būvniecību un ēkas karkass tikai tūliņ taps redzams,” atzīst N. Lojāns. 

Šāda līmeņa projektos par nozīmīgu ārējo faktoru attīstītājs uzskata algu pieauguma dinamiku valstī, kas pārsniedz būvniecības tempus, kas motivē vietējos pircējus. „Tas daļēji izskaidro, kāpēc mūsu līmeņa dzīvokļa pircējam ir tikai daži projekti pilsētā, no kuriem izvēlēties piemērotu mājokli. Turklāt esam ļoti pārliecināti par projekta vietu, jo saskaņā ar citu pasaules metropoļu pieredzi vienvirziena iela pilsētas centrā ar minimālu automašīnu satiksmi ir vislabākā vieta premium klases residentalprojektam. Tā tas nav tikai Londonā vai Parīzē, bet arī Rīgā,” saka N. Lojāns.

Līga Kohtanena, „Baltic Sotheby’s International Realty” pārdošanas direktore, raksturojot šo premium ēkas projektu un tā potenciālo pircēju, saka: „Tā ir iespēja iegūt īpašumu pilnībā sakārtotā kvartālā, kurš ir pilsētas centrā, bet nostāk no skaļās burzmas, kurā mūsdienu arhitektūra harmoniski sadzīvo ar vēsturisko. Šāda projekta pircējs ir maksātspējīgs profesionālis, kura lēmuma pamatā ir racionāls motīvs. Tas var būt, piemēram, biznesa īpašnieks vai vadītājs, kam, iespējams, jau pieder privātmāja Jūrmalā vai Pierīgā, bet kas ciena arī pilsētas dinamiku un dzīves kvalitāti. Var būt gan viens, gan ar ģimeni, tāds, kurš novērtē īpašuma vērtību ne tikai arhitektoniskajā ziņā, bet arī tā īpašuma un tā plānojuma sniegtā komforta ziņā. Tie ir pircēji, kuri vēlas iegūt īpašumā mājokli, kura cenu līmenis ir samērojams ne tikai artajā veiktajiem ieguldījumiem, bet arī ir atbilstošs gan konkrētai atrašanās vietai Rīgā, gan arī tam, ka Rīga atrodas tomēr Latvijā, nevis Franču Rivjērā. Par pēdējo faktu reizēm aizmirst atsevišķi citi attīstītāji.”

Topošā nama Lāčplēša ielā 11 arhitekta Uģa Zābera projektēšanas pieredzē ir jau ir vairāki veiksmīgi premium objekti gan Rīgā, gan Jūrmalā.Arhitektam bija jādarbojas starp eklektisma, jūgendstila un romantisko mazstāvu apbūvi, kas ir izaicinājums ikvienam profesionālim. Nama fasādes apdarē izmantotais stikls atstaro apkārtējo apbūvi, nodrošina maksimālu izgaismojumu, kā arī plašas, gaišas telpas iekšienē. Rudens toņos ieturētā koka tekstūra rada mājīgumu un sasaisti ar kādreizējo, vēsturisko koka apbūvi zemesgabalā un ar blakus ēkām, bet Lielvārdes jostas elementi sasaucas ar ielas nosaukumu Lāčplēša kontekstā, fasādē iekļauti arī līdzās esošās vecās Ģertrūdes baznīcas arhitektūras elementi.

Jaunajā namā Lāčplēša ielā 11 būs 7 virszemes stāvi un viens pagrabstāvs, kurā paredzēta stāvvieta 18 automašīnām un 2 koplietošanas velo novietnes, un atsevišķas nelielas noliktavas nama iedzīvotājiem.
Ēkas pirmajā stāvā būs vairākas izīrējamas komerctelpas (veikali) un plaša, reprezentabla parādes ieejas halle ar kamīnu un restaurētu vēsturisku 19. gadsimta 60. gadu griestu gleznojumu. Dekoratīvais koka griestu gleznojums ir interesanta un neparasta objekta detaļa. Tas bija saglabājies no iepriekšējās koka apbūves šajā zemesgabalā un tas, saskaņā ar Valsts Kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas norādījumiem, izmantojot sarežģītu restaurācijas tehnoloģiju, tiks integrēts ēkas lobby zālē. Tas kļūs par nama īpašo identitāti, apliecinot, ka mūsdienu arhitektūrā iespējams integrēt senas, vēsturiskas lietas, dodot tām jaunu dzīvi. Ieejas vestibilā būs arī ēkas administratora (concierge) darba vieta.

Namā no 2. līdz 7. stāvam tiks izvietoti 28 dzīvokļi: 12 no tiem būs divistabu, 11 - trīs istabu, 5 – četristabu. Ēkas 2. - 5. stāvā būs izvietoti 6 - 7 dzīvokļi stāvā, 6. stāvā būs 3 dzīvokļi, bet 7. stāvā - viens dzīvoklis. Dzīvokļiem, kuriem būs augsti (3 m) griesti, platība būs no 46 līdz 250 m². 
Arī telpu interjeru izstrādājusi arhitekta Uģa Zābera komanda, radot ar nama fasādē izmantotā pieejā un filozofijā integrētu risinājumu. Līdzīgi kā projekta pirmajā premium namā, arī šajā ēkā tiks izmantoti augstvērtīgi apdares materiāli un pasaulē vadošo ražotāju aprīkojums un moderni interjera priekšmeti. Grīdas klās augstvērtīgs ozolkoka vai riekstkoka parkets, sanitārajās telpās un virtuvēs būs dizaina flīžu kolekcijas, sienas būs klātas ar dizaina tapetēm, augstvērtīgu krāsojumu un dekoratīvi finierētiem koka paneļiem. Sanitārajos mezglos tiks uzstādīta pasaules labāko ražotāju Kartell by Laufen, Kohler, Villeroy&Boch, Hansgrohe/Axor santehnika un aprīkojums.

Dzīvokļu, kuri pircējiem tiek piedāvāti ar pilnu apdari, cenas topošajā ēkā plānotas sākot no 3500 EUR/m².

Par projekta attīstītāju SIA „Axi Invest”:

Uzņēmums ietilpst starptautisko finanšu pakalpojumu sniedzēju grupā, kas savus pakalpojumus sniedz tādās valstīs kā Latvija, Krievija, Čehija, ir pārstāvēts arī Kiprā un Honkongā. SIA „Axi Invest” pašlaik plāno vēl divu jaunu projektu attīstību Rīgā premium un augstākajā vidējā (biznesa) nekustamo īpašumu segmentā.

Par „Baltic Sotheby’s International Realty”:

Uzņēmums ir pasaulslavenā izsoļu nama 1976. gadā dibinātās augstākās klases nekustamo īpašumu uzņēmuma Sotheby’s International Realty franšīzes ņēmējs Baltijas valstīs.

Pateicoties franšīzes sniegtajām iespējām un sadarbojoties ar starptautisko Sotheby’s International Realty aģentūru tīklu, „Baltic Sotheby’s International Realty” garantē saviem klientiem labāko un plašāko nekustamā īpašuma piedāvājumu ne tikai Baltijas valstīs, bet arī visā pasaulē.

Avots: Lanida.lv
Sandra Fomina @nadja
žurnāliste
6 gadu 4 mēneši 15 dienu portālā
Bija online 16 jūnijā 15:34
Meklētājs būvniecības nozarē

Pakalpojumu atlase pēc tēmas