Policijas nodaļas vietā - pirmais Rīgas pašvaldības pansionāts Ziņas
Foto: riga.lv

Policijas nodaļas vietā - pirmais Rīgas pašvaldības pansionāts

Otrdiena, 11 oktobrī, 2016

Pirmdien, 10. oktobrī Ieriķu ielā 28 svinīgā gaisotnē tika atvērta pirmā pašvaldības jaunā tipa dzīvojamā māja - pansionāts.

Šo projektu interesantu padara fakts, ka šī māja atvērta kādreizējās policijas nodaļas vietā. Dzīvokļi ir nelieli, vidēji 15-16 m2 Nepilna gada laikā bijušais policijas iecirknis, kas atradās netālu no tirdzniecības centra „Domina”, ir pilnībā renovēts.

Mājas otrajā un trešajā stāvā izbūvēti 48 pašvaldības īres dzīvokļi, kas tiks izīrēti dzīvokļu rindā esošajiem rīdziniekiem, bet ēkas pirmajā stāvā ierīkota pansija ar 20 dzīvokļiem, dežuranta telpu un koptelpu.

Dzīvokļi ir nelieli, vidēji 15-16 m2 lieli, un nav domāti ģimenēm, bet vai nu vientuļiem vecāka gadagājuma iemītniekiem, vai jauniem cilvēkiem. Rīgas pašvaldībai izdevies paveikt trīs labus darbus vienlaicīgi – likvidēt graustu pilsētas intensīvi apdzīvotā rajonā, maksimāli skaisti un lēti izremontēt ēku, kā arī nodrošināt dzīvojamo platību cilvēkiem, kuri dažādu iemeslu pēc nevar atļauties paši nodrošināt sev dzīvesvietu.

Plānots, ka viena dzīvokļa maksimālie izdevumi mēnesī, ieskaitot maksu par apkuri, nepārsniegs 40 eiro.  Pansija, jeb aprūpētā dzīves vieta, ir jauns sociālais pakalpojums, ko piedāvā pašvaldība.

Tas domāts vecuma vai invaliditātes pensiju vai sociālā nodrošinājuma pabalsta saņēmējiem, kuri paši nespēj nodrošināt savu aprūpi un kuriem nav pastāvīgas dzīvesvietas, taču aprūpes apjoms nav tāds, lai būtu nepieciešama atrašanās ilgstošas sociālās aprūpes vai sociālās rehabilitācijas institūcijā.  Saņemot pansijas pakalpojumu klientam tiks noteikti līdzdarbības pienākumi, piemēram, klientam jābūt motivētam dzīvot pansijā un  jāsamaksā pakalpojuma sniedzējam par dzīvesvietas izmantošanu.

Arī ēšanas izdevumus klients segs no saviem ienākumiem. Papildu pansijā tiks nodrošināta diennakts uzraudzība, sociālā darbinieka konsultācijas un aktivitātes klientu socializēšanai.

Faktiski šis pakalpojums ir paredzēts tiem cilvēkiem, kuriem nav pastāvīgas dzīvesvietas, tajā pašā laikā ir problēmas ar veselību un cilvēks par sevi nevar parūpēties. Faktiski tas ir tāds pats pakalpojums kā mājas aprūpe (telpu tīrīšana, palīdzība ar higiēniskām procedūrām un produktu iegādi, ēdiena pagatavošana), tikai koncentrēts vienā vietā, pansijā.  

  Pansija pakalpojums tiks sniegts 20 klientiem Rīgas domes Labklājības departaments informē, ka šādu pakalpojumu Ieriķu ielas mājā sāks nodrošināt ar 2017. gadu. Plānots, ka pansijas pakalpojums Ieriķu ielā 28 tiks sniegts 20 klientiem, nodrošinot katram klientam atsevišķu dzīvojamo telpu ar virtuves nišu, tualeti un dušu, kā arī nepieciešamos aprūpes pakalpojumus.

Pansijas pakalpojuma saņēmēju galvenā mērķa grupa ir vecuma vai invaliditātes pensiju vai sociālā nodrošinājuma pabalsta saņēmēji, kuri paši nespēj nodrošināt savu pašaprūpi, un kurām nav noteiktas dzīvesvietas.  

Rīgas patversmē uzturas vidēji 30 klienti, kuru vajadzībām īslaicīga vai ilgstoša sociālā aprūpe un sociālā  rehabilitācija institūcijā nav atbilstošākais pakalpojuma veids, bet ir nepieciešama aprūpe mājās. Tā kā šīm personām nav dzīvesvietas, tad risinājums varētu būt pansija. Patversmes pakalpojumu Rīgā gadā saņem vidēji 2,6 tūkstoši vīriešu un sieviešu.

Tāpat Rīgas domes Labklājības departamenta pakļautības iestāžu sociālās aprūpes centros dzīvo gandrīz 800 personas. Atsevišķos gadījumos sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas rezultātā klientu veselības stāvoklis un pašaprūpes spējas uzlabojas, bet lai atgrieztos pastāvīgā dzīvē aktuāls ir mājokļa jautājums un atbalsts pašaprūpē. Arī šajos gadījumos risinājums ir pansijas pakalpojums.

Garantija – 10 gadi Nama renovāciju veica būvkompānija „Velve”, kas būvdarbiem devusi 10 gadu garantiju. Katrs dzīvoklis izbūvēts kā ugunsdrošs nodalījums. Inženiertīkli ieprojektēti un izbūvēti tā, lai katrs dzīvoklis būtu autonoms, ne tikai klasiskajā izpratnē, ar apkures un ūdens patēriņa kontroli, bet papildu aprīkojot katra dzīvokļa apkures un ūdens patēriņa attālinātas nolasīšanas sistēmu, kas veidos uzticamu un viegli kontrolējamu datu bāzi.

Sandra Fomina @nadja
žurnāliste
5 gadu 8 mēnešu portālā
Bija online 27 septembrī 12:20
Meklētājs būvniecības nozarē