Zilākalnā atvērts jauns skatu tornis un veselības taka Ziņas

Zilākalnā atvērts jauns skatu tornis un veselības taka

Trešdiena, 26 jūnijā, 2024

Ceturtdien Zilākalnā, Valmieras novadā atklāts 38,3 metrus (m) augsts skatu tornis, aģentūru LETA informēja pašvaldībā.

Zilaiskalns ar jauno skatu torni pēc relatīvā augstuma ir 104,3 m pāri apkārtnei un tā ir otra augstākā iespaidīgākā ainava pēc relatīvā augstuma Vidzemē.

Iepriekš kalna virsotnē slējās 40 gadus senais uguns novērošanas tornis, tagad tā vietu ieņem jaunais skatu tornis, kas no piektdienas, 21.jūnija, gaida savus pirmos apmeklētājus.

Pašvaldība atgādina, ka 2022.gada nogalē Zilākalna virsotnē arheoloģiskajā priekšizpētē, atrastas 73 apbedījuma vietas, kas saistāmas ar 16.-17.gadsimta kapsētu. Noslēdzoties izpētes darbiem, 2023.gada rudenī sākās vecā uguns novērošanas torņa demontāža, jo tas apmeklētājiem nebija pieejams un drošs. Drīz pēc torņa nojaukšanas šā gada sākumā, ielieti pamati jaunajam skatu tornim.

No tā augstākās platformas paveras skats uz dabas liegumu "Zilaiskalns" un tālāku apkārtni. Skatu tornim izveidotas divas skatu platformas - viena 15,6 m augstumā un otra 28,8 m augstumā. Būvniecībā izmantota tērauda konstrukcija, kas no ārpuses apdarināta ar koka brusām.

Līdz ar jauno torni apkārt Zilamkalnam izveidota arī veselības taka, kas piemērota pastaigām un nūjošanai. Maršruts ir riņķveida 3,5 kilometru garumā. Taka sākas pie Zilākalna kultūrvēstures un apmeklētāju centra, kur tālāk tā turpinās pa stāvo kalna reljefu, aizvedot atpūtniekus un interesentus līdz kalna virsotnei. Tālāk tā vijas lejup pa meža takām, ļaujot baudīt kalna lielākās vērtības, neskarto dabu - simtgadīgas egles un priedes, dižlazdas, akmeņus un priežu mežu ar mellenājiem.

Veselības taka papildināta ar 12 kontrolpunktiem, kur katrā izlasāms kāds interesants fakts par Zilākalna kultūrvēsturi, floru un faunu, kā arī takā gājēji tiek aicināti izpildīt dažādus muskuļu un elpošanas vingrinājumus. Dažos takas punktos izvietoti koka veiklības un līdzsvara elementi, kā arī divas labiekārtotas piknika vietas, bez ugunskura ierīkošanas vietām.

Apmeklējot jauno skatu torni un dodoties pastaigā pa jaunatklāto veselības taku, pašvaldība aicina paviesoties arī Zilākalna kultūrvēstures un apmeklētāju centrā. Ekspozīcijā "Zilākalna stāsts", kas iekārtota senajā ūdenstornī, var uzzināt kāds ir Zilākalna apkārtnes industriālais, kultūras un dabas mantojums, savukārt ar virtuālās realitātes palīdzību varēs pacelties virs kūdras purviem, paceļot pa šaursliežu dzelzceļu un lūkoties uz Zilokalnu no putna lidojuma.

Pa šaursliežu dzelzceļu var ceļot ne tikai virtuāli, bet ir iespēja izbraukt ar īpašu pārvietošanās līdzekli - sliežu velosipēdu. Pirms viesošanās Zilākalna kultūrvēstures un apmeklētāju centrā nepieciešama iepriekšēja pieteikšanās.

Valmieras novada pašvaldība skatu torņa būvniecību veica, īstenojot Kohēzijas fonda projektu "Antropogēnās slodzes samazināšana un kompleksu apsaimniekošanas pasākumu īstenošana dabas liegumā "Zilaiskalns"". Atbilstoši iepirkuma rezultātiem un noslēgtajam līgumam darbus veica SIA "IN grupa". Projektā veikta arī teritorijas labiekārtošana antropogēnās slodzes mazināšanai, veselības takas izveide, izbūvējot kāpnes un atpūtas vietas. Veikti arī biotopu aizsardzības un kvalitātes uzlabošanas pasākumi nogāžu un gravu mežu un boreālo mežu saglabāšanai, kā arī arheoloģiskā izpēte.

Kopējās projekta izmaksas 1 227 619 eiro, no tiem 1 010 032 eiro ieguldīti skatu torņa būvniecībai un veselības takas izveidei.

Būvprojektu izstrādāja un autoruzraudzību nodrošināja SIA "Livland Group", skatu torņa vizuālās identitātes autori ir Andris Alksniņš, Andris Dzenis un Edgars Janeļuns. Būvuzraudzības pakalpojumus nodrošināja SIA "Marčuks".

Sandra Fomina @nadja
žurnāliste
6 gadu 5 mēnešu 15 dienu portālā
Bija online 12 jūlijā 17:44
Meklētājs būvniecības nozarē