Sapnis par privātmāju kļūst pieejamāks: aug interese par kompaktiem koka karkasa māju projektiem Ziņas

Sapnis par privātmāju kļūst pieejamāks: aug interese par kompaktiem koka karkasa māju projektiem

Piektdiena, 5 maijā, 2023

Augošās nekustāmā īpašuma cenas, iespēja apvienot attālināto darbu ar dzīvi ārpus pilsētas un lūkošanās pēc budžetam atbilstošas vasaras un ziemas mājas mudina arvien vairāk iedzīvotājus apsvērt koka karkasa un moduļu māju piedāvājumu. Kā attīstās šis sektors Latvijā, vai bankas kreditē arī nelielus tipveida projektus, un ar kādām izmaksām jārēķinās - skaidro banka Citadele

Aug vietējais piedāvājums un iedzīvotāju interese

"Patlaban par nelieliem koka karkasa māju projektiem ar platību līdz 100 kvadrātmetriem Latvijā biežāk interesi izrāda iedzīvotāji, kas dzīvo dzīvoklī un lūkojas pēc vasaras mājas. Ierasti tie ir pāri vai nelielas ģimenes, kas vēlas izmantot sev piederošu zemi un piepildīt sapni par privātmāju, kas būs apdzīvojama visu gadu un nepieciešamības gadījumā var kalpot arī kā papildu finanšu avots, to izīrējot," klientu rindas raksturo bankas Citadele Privātpersonu direkcijas apkalpošanas vadītājs Jānis Mūrnieks. "Ir cilvēki, kuri uz šāda veida mājokļiem skatās kā uz sava veida testa projektu, lai noteiktu, vai dzīvošana privātmājā ārpus lielpilsētas ir dzīvesveids, ko viņi vēlas piekopt ilgtermiņā. Tāpat ir iedzīvotāju grupa, kam simpātiska šķiet ideja ievērot resursu taupību un tādā veidā atstāt pozitīvu ietekmi uz apkārtējo vidi."

Pieprasījuma kāpuma pamatā ir vairāku faktoru kopums - cenu kāpums tradicionālajā nekustāmo īpašumu tirgū, iespēja arvien biežāk apvienot darbu pilsētā ar dzīvi reģionos, kā arī vietējo ražotāju kvalitāte un tas, ka šīs moduļu mājas iespējams apdzīvot ne tikai vasarā, bet visu gadu. Pozitīvu lomu spēlē arī tas, ka projektam ar apbūves teritoriju līdz 60 kvadrātmetriem pietiek ar vienkāršotu saskaņošanas procesu, līdz ar to iespējams ietaupīt gan naudu, gan laiku, jo nav nepieciešams pilnais būvprojekts un arhitekta pakalpojumi.

Visbiežāk interese izvietot šādas nelielas mājas ir Pierīgā vai ainaviskās vietās pie ūdenstilpēm vai mežu ielokos.

Vai bankas kreditē koka karkasa mājas?

Kreditētāji ir kļuvuši atvērti šāda veida projektiem. Par pamatu šaubām savulaik bija gan to izmērs, gan būvniecībā izmantotie materiāli neviesa uzticību, ka šāda māja var būt ekspluatējama ilgtermiņā. "Agrāk par privātmāju paraugu mēdza saukt 200 - 300 kvadrātmetrus lielu ķieģeļu ēku, taču, ejot laikam līdzi, arī bankas redz, ka modernās tehnoloģijas ļauj dzīvojamajām telpām būt kompaktākām, nekā līdz šim esam raduši. Arī cilvēku izpratne ir nedaudz mainījusies, jo energoresursu cenu kāpums daudzus attur no domas par savām vajadzībām neatbilstoši lielu mājokli, kā rezultātā vidējās mājokļu platības mēdz sarukt arī pilsētvidē," norāda J. Mūrnieks.

Izvēloties rūpnieciski ražotu koka karkasa māju, ražotāji vairumā gadījumu vēlēsies izmaksās iekļaut avansa maksājumu, kas tradicionāli veidos 40 - 50% no ražošanas izmaksām. Šis nosacījums sevišķi aktuāls ir, runājot par ēkām, kuru apbūves teritorija ir plašāka par 60 kvadrātmetriem. "Šī situācija noteikti jāizrunā ar kreditēšanas partneri, lai rastu kompromisu, taču no banku puses šāda veida projektus interese finansēt būs. Protams, visizdevīgākajā pozīcijā būs tie iedzīvotāji, kam jau ir pieejams zemes gabals mājas izvietošanai un pašu rīcībā esoša pirmā iemaksa, kas būtu aptuveni 40% no mājas ražošanas izmaksām," komentē bankas pārstāvis.

Kādas izmaksas jāņem vērā?

Lai domātu par šāda veida projekta realizēšanu, rūpīgi jāizvērtē katra ražotāja piedāvājums - pilnībā nokomplektētas ēkas konstrukcijas izmaksas Latvijā vidēji svārstās no aptuveni 80,000 eiro līdz pat 110,000 eiro atkarībā no izvēlētajiem materiāliem un ražošanas tehnoloģijas. Taču ļoti bieži piedāvājuma cenas ir norādītas bez PVN un transportēšanas izmaksām, kā arī papildus jādomā par apkures sistēmu, komunikācijām, iekšējo apdari un mēbelēm. "Ja tirgotājs ir publicējis piedāvājumu ar izteikti zemāku cenu, jāsaprot, ka vairumā gadījumu šīs ēkas būs nepilnā sastāvā, piemēram, tikai karkass bez jumta, siltinājuma un apdares. Šim faktam un precīzam sienas sastāvam noteikti jāpievērš liela uzmanība, lai ēku būtu iespējams apdzīvot visa gada garumā. Ja noskatīts apmierinošs ražotāja piedāvājums, noteikti ieteicams pakonsultēties ar būvinženieri vai kādu speciālistu tā profesionālai izvērtēšanai," iesaka bankas Citadele pārstāvis.

Tāpat ēkas izvietošanai būs nepieciešams zemes gabals, kas Pierīgā var maksāt sākot no 35 tūkstošiem eiro un vairāk. Bez tā projektā jāintegrē atbilstošas inženierkomunikācijas, ūdens apgāde, kanalizācija, elektrības pieslēgums, kā arī jāizvieto mājas pamati. "Katra situācija un arī potenciālās izmaksas ir ļoti individuālas, jo kādam zeme var būt jau piederoša, ar attiecīgām inženierkomunikācijām, kādam - šie elementi un process vēl jāfinansē. Taču pieredze rāda, ka šādus projektus ir iespējams realizēt, iekļaujoties 150 tūkstošu eiro robežās un, protams, arī lētāk," saka bankas pārstāvis.

Koka karkasa mājas var būt gan tipveida projekti, gan individuāli pielāgojami mājokļi ikviena gaumei un vajadzībām. Mājas pieejamas dažādās komplektācijās un izmēros, un no tā arī būs atkarīgs vai montāža veicama objektā uz vietas vai to jau gatavu būs iespējams transportēt uz paredzēto zemesgabalu.

Par Citadeles Grupu

Citadeles misija ir modernizēt finanšu nozari un sniegt privātpersonām un uzņēmējiem visā Baltijā vairāk iespēju. Citadelei Baltijā 2022.gadā bija 374 000 aktīvo klientu, jaunos aizdevumos izsniegti 1,2 miljardi eiro, kopējam kredītportfelim sasniedzot 2.9 miljardus, un depozītu apjoms veidoja 3.9 miljardus eiro.

Līdztekus klasiskajiem bankas pakalpojumiem banka Citadele saviem klientiem piedāvā virkni jaunākās paaudzes finanšu tehnoloģijās bāzētu pakalpojumu, piemēram, mūsdienīgu lietotni, bezkontakta norēķinus un zibmaksājumus. Citadele pirmā Baltijā privātpersonām sāka piedāvāt iespēju atvērt kontu ar selfiju, maksāt ar gredzenu un veikt pārskaitījumus uz mobilā tālruņa numuriem. Savukārt uzņēmumi aktīvi izmanto iespēju ne vien atvērt kontu attālināti un pieteikties finansējumam sava biznesa attīstībai, bet arī pieņemt maksājumus ar Citadele Phone POS lietotni un universālo e-komercijas risinājumu Klix.

Banka Citadele ir Grupas mātes uzņēmums Latvijā, un tās meitas uzņēmumi un filiāles darbojas Latvijā, Lietuvā un Igaunijā.

Sandra Fomina @nadja
žurnāliste
5 gadu 7 mēnešu 23 dienas portālā
Bija online 24 septembrī 02:42
Meklētājs būvniecības nozarē