Rīgas pils Baltās zāles applūšanu izraisīja bojāts ūdens filtrs Ziņas

Rīgas pils Baltās zāles applūšanu izraisīja bojāts ūdens filtrs

Trešdiena, 11 janvārī, 2017

Rīgas pils Baltās zāles griestu applūšanu ir izraisījis ventilācijas un gaisa mitrināšanas iekārtas filtra bojājums, informēja valsts AS "Valsts nekustamie īpašumi" vadītājs Mārtiņš Tols. Tā sabojāšanās iemesli, kā arī telpām nodarītā kaitējuma apmērs un bojājumu novēršanas izmaksas vēl tiks skaidroti ekspertīzēs. 

Salūzis filtrs

Lai arī kopš brīža, kad, reaģējot uz signalizāciju, Militārā policija konstatēja, ka bēniņu telpā virs Rīgas pils Baltās zāles sākusies ūdensnoplūde, ir apritējusi jau teju diennakts, no zeltījumu rotātajiem zāles griestiem turpina pilēt ūdens. Greznās mēbeles iznestas zāles priekštelpā, to vietā uz parketa stāv zili un melni plastmasas spaiņi, telpā rosās mitruma savākšanā iesaistītie strādnieki un dūc ventilatori.

Pagaidām gan nav skaidrs, kāpēc filtrs, kas atrodas virs Baltās zāles griestiem, ir bojāts.

 

Ūdensnoplūde konstatēta svētdien pēcpusdienā. Visu pirmdienas rītu pils telpā strādājuši eksperti, kam jau izdevies konstatēt, ka noplūdē vainojams salūzis filtrs. Tā salūšanas iemesli gan vēl jānoskaidro.

“Pateikt, vai tas bija sals vai aizsērējums vai kāda cita vaina, pašreiz nevaram. Līdz ar to arī notiek esošās noplūdes apjoma apzināšana, tiks veiktas ekspertīzes attiecībā uz to, kāds ir bojājumu apjoms," informēja VNĪ vadītājs. 

Starp griestiem un bēniņiem atrodas akmens vate, kas tagad ir piesūkusies ar ūdeni. Tās izņemšana ir sākta jau svētdien.

Tols norādīja, ka mazākā mērā mitrums ir arī četros kabinetos un četrās palīgtelpās, kas ir zem Baltās zāles.

Viņš arī atzīmēja, ka mēbeles no Baltās zāles ir izvāktas, un tās nav cietušas. To, cik ilgi mitrums ir sūcies griestos pirms nostrādāja signalizācija, nav zināms.

Arī Valsts prezidenta kancelejas vadītājs Guntis Puķītis pauda, ka šobrīd notiek aktīvi darbi, lai mitrumu savāktu. Viņš pauda cerību, ka bojājumus izdosies novērst maksimāli īsā laikā.

Zaudējumi vēl neskaidri 

Tols atteicās komentēt būvniecības kvalitāti un iespējamos zaudējumus pirms nav bijusi būvniecības ekspertīze un pirms avāriju nav aplūkojuši apdrošinātāji. "Mēs esam paziņojuši apdrošinātājiem patlaban, un šīsdienas laikā apdrošinātāju eksperti arī apsekos objektu,” informēja VNĪ vadītājs. 

Apdrošināšanas gadījums ir pieteikts un VNĪ cer, ka avārijas seku novēršanas izmaksas segs apdrošinātāji.

Jāņem gan vērā, ka apdrošināšanas atlīdzības saņemšana var izrādīties visai ilgs process. Tiesvedība starp „Valsts nekustamie īpašumi” un „Baltijas Apdrošināšanas namu” par 2013.gadā notikušā ugunsgrēka nodarīto zaudējumu 4, 8 miljonu apmērā kompensēšanu vēl arvien turpinās.

Daži pasākumi, kas iepriekš bija plānoti Baltajā zālē, notiks citās telpās. Tomēr prezidenta darba kārtība avārijas dēļ nav mainījusies. 

"Pašreizējo prezidenta un prezidenta kancelejas darba kārtību notikušais tieši vēl neietekmē, bet ir skaidrs, ka Rīgas pils Baltā zāle kā viena no skaistākajām un reprezentatīvākajām telpām Rīgas pilī kancelejas vajadzībām un prezidenta reprezentācijas vajadzībām ir nepieciešama, un mēs ceram, ka maksimāli īsā laikā, tikko tas būs iespējams, tiks savesta atkal kārtībā," pauda Puķītis.

 

Ziņots, ka svētdien, 8.janvārī ap plkst. 16 Baltajā zālē iedarbojās signalizācija. Militārā policija, kas apsargāja pili, konstatēja, ka plīsuša ūdensvada dēļ ir applūdusi apmēram trešā daļa no Baltās zāles griestiem.

Prezidents ar komandu pilī atgriezās 2016.gada augustā pēc teju četru gadu pārtraukuma, kamēr Rīgas pils bija remontā. Darbus iekavēja arī pirms trim gadiem notikušais ugunsgrēks.

Rīgas pili nodeva ekspluatācijā jau pērn decembrī, bet prezidenta kanceleja uzstāja, ka nepārcelsies, pirms nebūs novērsti visi defekti, kas esot atklājušies pēc darbu beigām.

 

Sandra Fomina @nadja
žurnāliste
2 gadi 2 mēneši 7 dienu portālā
Bija online online
Meklētājs būvniecības nozarē