Par spīti apgalvojumiem, ka ekonomika aug,  mājokļu tirgū darījumi krīt Ziņas

Par spīti apgalvojumiem, ka ekonomika aug, mājokļu tirgū darījumi krīt

Ceturtdiena, 18 janvārī, 2018

Pērn ekonomiskā situācija Latvijā strauji augusi, bet mājokļu tirgū vēl valda relatīvs klusums. Pircēju aktivitāte saglabājusies 2016. gada līmenī, kā arī nekustamo īpašumu darījumu skaits pat samazinājies. “Lai arī ekonomiskā situācija 2017. gadā uzrādījusi izaugsmi, tomēr no jauna izsniegto hipotekāro kredītu dinamika, salīdzinot ar Lietuvu un Igauniju, ir teju uz pusi mazāka. Nekustamo īpašumu darījumu skaits pērn pat samazinājies par 1,6 %, turpretim, 2016. gadā tas bija pieaudzis par 10,5 %.

Šobrīd darba tirgus sācis “silt”, taču ekonomikas tendences darba tirgū allaž atspoguļojas ar nelielu kavēšanos. Vēl nepieciešams laiks, līdz iedzīvotāji kļūst pārliecināti par finansiālās situācijas uzlabojumu un apsvērs mājokļa pirkumu. Prognozējam, ka 2018. gadā vidējās cenas turpinās pieauguma tempu, bet nepārsniegs pagājušā gada līmeni no 6 līdz 7% gadā”, komentē kompānijas BALSTS valdes priekšsēdētājs Aigars Zariņš.

Sērijveida dzīvokļu vidējās cenas kopš 2017. gada sākuma palielinājušās par 6,8%. Pieaugums izskaidrojams ar ievērojamu dzīvokļu piedāvājuma samazināšanos. BALSTS indekss kopš 2017. gada sākuma palielinājies par 11 punktiem.

Rīgas jauno dzīvokļu tirgū caurmērā notika 120-130 darījumi mēnesī. Cenas par jauno projektu dzīvokļiem mikrorajonos šobrīd ir vidēji no 1000 līdz 1750 EUR/m2, Rīgas centrā no 1450 - 3800 EUR/m2. Klienti pārsvarā interesējās par nelieliem 2-3 istabu dzīvokļiem ar pilnu apdari.
Pērn Rīgā aktīvi pieprasīts arī sekundāro mājokļu īres tirgus. Cilvēki, meklējot darbu un uzsākot studijas, no reģioniem turpina pārcelties uz Rīgu, un visbiežāk izvēlas īrēt. Pieprasījums pēc kvalitatīviem īres dzīvokļiem joprojām pārsniedz piedāvājumu. Tas ļauj īres likmes noturēt pašreizējā līmenī. Prognozējam, ka 2018. gadā īres cenas paaugstināsies 5 - 7% robežās. Pieprasījums pēc biroju telpu nomas 2017. gadā bija stabils, tāpēc arī nomas maksu līmenis saglabājies bez izmaiņām. Prognozējam, ka nomas maksas 2018. gadā nepieaugs, kā arī atsevišķos segmentos, iespējams, pat samazināsies. Lielākais pieprasījums 2017. gadā bija pēc nelieliem un vidēja lieluma B klases birojiem no 30 - 100 m2 pilsētas centrā vai klusajā centrā, par nomas maksu ne augstāku par 8 EUR/m2. Birojiem par šādu nomas maksu brīvo platību īpatsvars Rīgā ir 4 - 5%.

Avots: balts.lv
Sandra Fomina @nadja
žurnāliste
4 gadi 10 mēnešu 7 dienu portālā
Bija online 08 decembrī 11:34
Meklētājs būvniecības nozarē

Pakalpojumu atlase pēc tēmas